اولترافیلتراسیون

دسته بندی ها :
اولترافیلتراسیون
اولترافیلتراسیون Ultrafiltration تکنولوژی جداسازی توسط ممبرین است که بر مبنای غشای نیمه تراوا جهت جداسازی محلول های حاوی ترکیبات مفید و غیرمفید به کار برده می شود.
 
اختلاف فشار،نیروی محرک، جهت عبور از میان غشای ممبرین می باشد. ساختار نامتقارن ممبرین های UF باعث جدا شدن ذرات بزرگتر از وزن مولکولی ممبرین و باقی ماندن آنها در سطح ممبرین می شود در حالیکه ذرات کوچکتر از میان ساختار ممبرین عبور می کنند. فیلتراسیون، جداسازی، پالایش و تغلیظ محلول زمانی که غلظت مواد باقیمانده بر سطح ممبرین افزایش پیدا میکند، به پایان میرسد.
ممبرین های (PVDF UF)  ممبرین هایی جدید با بافت تو خالی جهت جداسازی، فیلتراسیون و تغلیظ  مواد می باشند. قطر داخلی بافت ها تقریباً mm0.8-0.7 و قطر خارجی آن ها mm1.3-1.1 است. میزان وزن جداکننده مولکولی از 100000-5000 dalton و بافت های ممبرین پوشیده شده توسط پوشش رزینی اپوکسی پوشیده (pack) شده است.
در غشاهای اولترافیلتراسیون، علاوه بر اندازه مولکول ها، جاذبه های بین اجزاء و غشا در فرآیند تاثیرگذار است. اختلاف فشار اسمزی در دو طرف غشا با توجه به عبور نمک ها و یون ها از غشا خیلی زیاد نیست و بنابراین فشار لازم برای انجام اولترافیلتراسیون در حدود 2 تا 7 بار می باشد که نسبت به فشار اعمالی در فرآیند نانوفیلتراسیون فشار کمتری است. شار به دست آمده در اولترافیلتراسیون با توجه به اندازه حفره های غشا بیش از نانوفیلتراسیون و اسمزمعکوس و کمتر از میکروفیلتراسیون است. با توجه به خصوصیات شمرده شده از این فرآیند، می توان در عملیات تصفیه، تغلیظ و تفکیک استفاده نمود.
به طور کلی کاربرهای غشا اولترافیلتراسیون شامل موارد زیر است:
کاربرد برای آب فوق خالص
– خالص سازی اولیه آب های صنعتی
پیش تصفیه آب فوق خالص
پیش تصفیه برای نمکزدایی آب دریا
– کاربرد در صنایع زیست محیطی
– تصفیه پساب های صنعتی
– صنایع غذایی و نوشیدنی
– تصفیه آب های معدنی
– خالص سازی و تصفیه آبمیوه
– حذف پروتئین و آنزیم
– صنایع مختلف
– صنایع لبنی (تغلیظ شیر و پنیر)
– صنایع داروسازی (آنزیم ها، آنتی بیوتیک ها)
– صنایع نساجی
– صنایع شیمیایی
– صنایع کاغذسازی
– صنایع چرم
مزایای فرایند اولترافیلتراسیون
– کیفیت بالای محصول فیلتر شده
– حذف باکتری و ویروس
– فشار پایین عملیاتی
– بازده بالا
– کاهش نیاز به مواد شیمیایی
– هزینه عملیاتی پایین
– کاهش کدورت تا NTU 1/ 0
– شستشوی راحت
اگرچه اکثر ممبرین های اولترافیلتراسیون به شکل فیبر توخالی (Hollow Fiber) می باشند، شرکت CSM توانسته است ممبرین های UF به شکل حلزونی (Spiral-Wound) نیز تولید کند. ممبرین های UF از جنس های مختلفی می باشند که از آن جمله می توان به پلی پروپیلن (PP)، پلی وینیلیدن فلوراید PVDF)  Polyvinylidene Fluoride)، پلی سولفون (Polysulfon (PS و پلی اکریلو نیتریل (Polyacrylonitrile (PAN اشاره کرد.
مجموعه کوثر آب فردوس  آمادگی ارائه خدمات در زمینه اولترافیلتراسیون را دارد.
مجموعه کوثر آب فردوس آماده ارائه ی مشاوره رایگان در زمینه های ذیل می باشد.
خرید  تصفیه آب صنعتی
فروش تصفیه آب صنعتی
ساخت تصفیه آب صنعتی
– خرید تصفیه آب نیمه صنعتی
– فروش تصفیه آب نیمه صنعتی
– ساخت تصفیه آب نیمه صنعتی
خرید تصفیه آب خانگی
برای برقراری تماس می توانید با شماره های 09121557086 و 08642227989 تماس حاصل فرمایید. یا به قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.
برچسب ها :
# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

مطالب مرتبط

نظرات شما

Comments are closed.

0
X