تاریخچه رزین های تعویض یونی

دسته بندی ها :
تاریخچه رزین های تعویض یونی

تاریخچه رزین های تعویض یونی

تاریخچه رزین های تعویض یونی، رزین های تعویض یونی ذرات جامدی هستند که می توانند یون های نامطلوب در محلول را با همان مقدار اکی والان از یون مطلوب با بار الکتریکی مشابه جایگزین کنند.

در سال ۱۸۵۰ یک خاک شناس انگلیسی متوجه شد محلول سولفات آلومینیومی در لایه های خاک عبور می کند. آمونیوم خود را با کلسیم عوض کرده و به صورت سولفات کلسیم در می آید.

که ادامه تعقیبات منجر به شناسایی سیلیکات الومینیوم به عنوان یک ماده تعویض کننده یون گردید. به رزین های معدنی زئولیت می گویند، که قادرند یون های کلسیم و منیزیوم را از اب حذف کرده. و به جای آن سدیم ازاد کنند. از این رو به زئولیت های سدیمی مشهور شده اند اما زئولیتهای سدیمی قادر به تصفیه سیلیس آب نبودند.

و این علت دانشمندان را بر آن داشت تا ژئولیت هایی در هلند ساخته شود. که به جای سدیم فعال هیدروژن فعال داشتند که به زئولیتهای کاتیونی معروف شدند. و می توانستند تمام نمک های محلل در آب را به اسیدهای مربوطه تبدیل کنند. در حال حاضر رزین های کاتیونی ضعیف و قویتر همچنین رزین های انیونی ضعیف و قوی تولید گردیده است.

رزین ها در داخل ستونهای مخصوص از جنس استیل (فولاد زنگ نزن) هستند. روی لایه ای سیلیس مشبک ریخته می شود و آب خام از بالا روی ان ریخته و از پایین ستون خارج می شود.

یک رزین تبادل یونی یک ماده‌ی پلیمری نامحلول است که حاوی یونهای ناپایداری است. که قادر به مبادله با یون ها در محیط اطراف بدون هیچ تغییر فیزیکی عمده ای در ساختار آن وجود دارد.

آنها از دو نوع اساسی هستند. رزین های تعویض یونی آنیونی و کاتیونی. اصطلاح رزین های تبادل یون کاتیونی در حقیقت به پلیمرهای آنیونی اطلاق می شود.

که کاتیون ناپایدار موظف است که کاتیون با کاتیون های دیگر در محلول مبادله شود. به همین ترتیب، رزین های تبادل یون آنیونی، پلیمرهای کاتیونی به همراه یک آنیون ناپایدار هستند که آنیون قابل تعویض است.

مجموعه کوثر آب فردوس آماده ارائه ی مشاوره رایگان در زمینه های ذیل می باشد.

خرید  تصفیه آب صنعتی

فروش تصفیه آب صنعتی

ساخت تصفیه آب صنعتی

– خرید تصفیه آب نیمه صنعتی

– فروش تصفیه آب نیمه صنعتی

– ساخت تصفیه آب نیمه صنعتی

خرید تصفیه آب خانگی

برای برقراری تماس می توانید با شماره های 09121557086 و 08642227989 تماس حاصل فرمایید. یا به قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.

برچسب ها :

نظرات شما

Comments are closed.

0
X